MARKET UPDATE
Advertisement

TheCable

APC’s ‘PhD victory’ over PDP in the 8th assembly

APC’s ‘PhD victory’ over PDP in the 8th assembly
May 15
11:21 2015

On April 29, which is exactly a month to the inauguration of the new government, Muhammadu Buhari, Nigeria’s president-elect, attended the induction of the new members of the eighth assembly and used that opportunity to seek the support of the legislators.

While the leadership of the APC is still strategising on how to produce the parliament’s leaders, TheCable examines the makeup of the red and green chambers, particularly with reference to the academic qualifications of the two leading parties, the Peoples Democratic Party (PDP) and the APC.

The senate has 109 members, while the federal house of representatives has 360 parliamentarians. Of the 109, APC has 60 senators, while PDP has 49.

In the lower chamber, APC had 214 while PDP had 125 in the list of filled constituencies published on the website of the Independent National Electoral Commission (INEC).

Advertisement

One interesting fact is the house of reps has 15 doctorate degree holders while the senate has 11, meaning there are 26 of them in the eighth assembly.

At the house of reps, APC has 10 PhD holders, while PDP has half the number. The APC lawmakers are Muhammad Abdul (Bauchi), John Dyegh (Benue), Bashir Asabe (Borno), Abdul Jibrin (Kano), Enitan Bau (Lagos), Mojeed Alabi (Osun), Abdul Salame (Sokoto), Ibrahim Make (Taraba), Amuda Garba (Kwara) and Elijah Oluwatayo (Lagos).

For PDP, they are Stella Uchenna (Enugu), Emeka Ujam (Enugu), Kingsley Ebanyi (Enugu), Tam Abas (Kaduna) and Timothy Golu (Plateau).

Advertisement

At the senate, it’s APC gaining upper hand again with seven doctorate degree holders who are: Yahaya Abdul (Kebbi), Rafiu Ibrahim (Kwara), Ajayi Borrofice (Ondo), Sola Adeyeye (Osun), Buhari Abdulfatai Oyo), Ibrahim Gobir (Sokoto) and Ibrahim Lawan (Yobe).

PDP’s four lawmakers are Andy Uba (Anambra), Rose Oko (Cross River), Sam Egwu (Ebonyi) and Ike Ekweremadu (Enugu).

It is too early, though, to tell if the academic qualifications of these lawmakers would influence the productivity of the next assembly – not until 2019 when it will be time to review the number and quality of bills that would have been passed by that assembly.

For now, below is the list of members of the national assembly for the next democratic dispensation.

Advertisement

SENATE

ZONE NAME PARTY
ABIA NORTH MAO A. OHUABUNWA PDP
ABIA CENTRAL THEODORE AHAMEFULE ORJI PDP
ABIA SOUTH ENYINNAYA HARCOURT ABARIBE PDP
ADAMAWA NORTH BINTA MASI GARBA APC
ADAMAWA SOUTH  AHMADU ABUBAKAR APC
ADAMAWA CENTRAL ABDUL AZIZ MURTALA NYAKOM APC
AKWA IBOM NORTH-EAST BASSEY ALBERT AKPAN PDP
AKWA IBOM NORTH WEST GODSWILL OBOT AKPABIO PDP
AKWA IBOM SOUTH NELSON ASUQUO EFFIONG PDP
ANAMBRA NORTH STELLA ADAEZE ODUAH PDP
ANAMBRA CENTRAL UCHE LILIAN EKWUNIFE PDP
ANAMBRA SOUTH EMMANUEL ANDY NNAMDI UBA PDP
BAUCHI CENTRAL ISAH HAMMA MISAU APC
BAUCHI SOUTH MALAM ALI WAKILI APC
BAUCHI NORTH SULEIMAN MOHAMMED NAZIF APC
BAYELSA  BAYELSA EAST  MURRAY- BRUCE BEN PDP
BAYELSA CENTRAL EMMANUEL PAULKER. IZIBEFIEN PDP
BAYELSA WEST OGOLA FOSTER PDP
BENUE NORTH EAST BARNABAS ANDYAR I. GEMADE APC
BENUE N/ WEST AKUME GEORGE APC
BENUE SOUTH DAVID A.B. MARK PDP
BORNO NORTH ABUBAKAR KYARI APC
BORNO CENTRAL AHMAD ZANNAH APC
BORNO SOUTH MOHAMMED ALI NDUME APC
CROSS RIVER NORTH ROSE OKOJI OKO PDP
CROSS RIVER SOUTH GERSHOM HENRY BASSEY PDP
CROSS RIVER CENTRAL JOHN OWAN ENOH PDP
DELTA NORTH PETER NWABOSHI PDP
DELTA SOUTH JAMES EBIOWOU MANAGER PDP
EBONYI NORTH DR. SAMUEL OMINYI EGWU PDP
EBONYI CENTRAL OGBA JOSEPH OBINNA PDP
EBONYI SOUTH SUNDAY OGBUOJI OJI PDP
EDO CENTRAL CLIFFORD A. ORDIA PDP
EDO NORTH FRANCIS ASEKHAME ALIMIKHENA APC
EDO SOUTH MATHEW A. URHOGHIDE PDP
EKITI NORTH DURO SAMUEL FASEYI PDP
EKITI CENTRAL FATIMAT OLUFUNKE RAJI-RASAKI PDP
EKITI SOUTH  BIODUN OLUJIMI PDP
ENUGU EAST GILBERT EMEKA NNAJI PDP
ENUGU WEST IKE EKWEREMADU PDP
ENUGU NORTH UTAZI GODFREY CHUKWUKA PDP
FCT SENATE PHILIPS TANIMU ADUDA PDP
GOMBE CENTRAL MOHAMMED GOJE DANJUMA APC
GOMBE NORTH BAYERO USMAN NAFADA APC
GOMBE SOUTH JOSHUA LIDANI MOLTOBOK PDP
IMO EAST SAMUEL NNAEMEKA ANYANWU PDP
IMO WEST  UZODINMA GOODHOPE ODIDIKA PDP
IMO NORTH  ACHONU ATHANASIUS NNEJI PDP
JIGAWA NORTH WEST ABDULLAHI ABUBAKAR GUMEL APC
JIGAWA SOUTH WEST SABO MOHAMMED APC
JIGAWA NORTH EAST MUHAMMAD UBALI SHITU APC
KADUNA NORTH SULEIMAN OTHMAN HUNKUYI APC
KADUNA CENTRAL SHEHU SANI APC
KADUNA SOUTH DANJUMA LA’AH APC
KANO NORTH BARAU I. JIBRIN APC
KANO CENTRAL MOHAMMED RABIU MUSA APC
KANO SOUTH KABIRU GAYA APC
KATSINA NORTH MUSTAPHA BUKAR APC
KATSINA SOUTH ABU IBRAHIM APC
KATSINA CENTRAL UMARU IBRAHIM KURFI APC
KEBBI NORTH YAHAYA A. ABDULLAHI APC
KEBBI CENTRAL MUHAMMAD ADAMU ALIERO APC
KEBBI SOUTH BALA IBN NA’ALLAH APC
KOGI WEST DINO MELAYE APC
KOGI CENTRAL MOHAMMED ABDULSALAMI OHIARE APC
KOGI EAST ABDULRAHMAN ABUBAKAR APC
KWARA NORTH MOHAMMED SHAÁBA LAFIAGI APC
KWARA CENTRAL  ABUBAKAR BUKOLA SARAKI APC
KWARA SOUTH RAFIU ADEDAYO IBRAHIM APC
LAGOS CENTRAL OLUREMI SHADE TINUBU APC
LAGOS EAST BAREEHU OLUGBENGA ASHAFA APC
LAGOS WEST ADEOLA SOLOMON OLAMILEKAN APC
NASARAWA NORTH PHILIP ARUWA I. GYUNKA PDP
NASARAWA WEST ABDULLAHI ADAMU APC
NASARAWA SOUTH SALIHU HUSSAIN EGYE APC
NIGER SOUTH MOHAMMED A. GARBA APC
NIGER NORTH ALIYU SABI ABDULLAHI APC
NIGER EAST DAVID UMARU APC
OGUN CENTRAL OLANREWAJU ADEYEMI TEJUOSO APC
OGUN EAST BURUJI KASHAMU PDP
OGUN WEST  JOSEPH GBOLAHAN DADA APC
ONDO NORTH ROBERT AJAYI BOROFFICE APC
ONDO CENTRAL DONALD O. ALASOADURA APC
ONDO SOUTH YELE OMOGUNWA PDP
OSUN CENTRAL OLUSOLA ADEYEYE APC
OSUN EAST BABAJIDE CHRISTOPHER OMOWORARE APC
OSUN WEST ISIAKA ADETUNJI ADELEKE APC
OYO CENTRAL MONSURAT J. A. SUNMONU APC
OYO NORTH BUHARI ABDULFATAI APC
OYO SOUTH RILWAN ADESOJI AKANBI APC
PLATEAU SOUTH  JEREMIAH TIMBUT USENI PDP
PLATEAU CENTRAL JOSHUA DARIYE CHIBI PDP
PLATEAU NORTH JANG JONAH DAVID PDP
RIVERS EAST GEORGE THOMPSON SEKIBO PDP
RIVERS SOUTH EAST OLAKA JOHNSON NWOGU PDP
RIVERS WEST OSINAKACHUKWU T. IDEOZU PDP
SOKOTO EAST IBRAHIM ABDULLAHI GOBIR APC
SOKOTO NORTH  ALIYU MAGATAKARDA WAMAKKO APC
SOKOTO SOUTH IBRAHIM ABDULLAHI APC
TARABA SOUTH EMMANUEL BWACHA PDP
TARABA CENTRAL MARAFA BASHIR ABBA PDP
TARABA NORTH ABUBAKAR SANI DANLADI PDP
YOBE EAST BUKAR ABBA IBRAHIM APC
YOBE NORTH AHMAD IBRAHIM LAWAN APC
YOBE SOUTH MOHAMMED HASAN PDP
ZAMFARA CENTRAL KABIR GARBA MARAFA APC
ZAMFARA NORTH TIJJANI YAHAYA KAURA APC
ZAMFARA WEST AHMED RUFAI SANI APC

HOUSE OF REPS

STATE NAME CONSTITUENCY PARTY
ABIA DARLINTON NWOKOCHA ISIALANGWA NORTH/SOUTH PDP
ABIA IKWUANO UMUAHIA SAMUEL IFEANYI ONUIGBO PDP
ABIA BENDE  ELENDU-UKEJE NNENNA L .I PDP
ABIA ABA NORTH/SOUTH OSSY PRESTIGE CHINEDU EHIRIODO O OSSY PDP
ABIA AROCHUKWU OHAFIA  NKOLE UKO NDUKWE PDP
ABIA OBINGWA/UGWUNAGBO/OSISIOMA  SOLOMON ADAELU EZINWA O. PDP
ABIA ISUIKWUATO/UMUNNEOCHI  ONYEJEOCHA NKERUKA CHIDUBEN PDP
ABIA UKWA EAST/WEST  ABONTA UZOMA NKEM M PDP
ADAMAWA BUBA YAKUB GOMBI/HONG YUSUF APC
ADAMAWA  LAWAL ABUBAKAR GARBA  YOLA-NORTH/SOUTH/GIREI APC
ADAMAWA ADAMU DAU USMAN KAMALE  MICHIKA/MADAGALI PDP
ADAMAWA ABDULRAHMAN SHUAIBU ABUBAKAR MUBI NORTH, SOUTH/MAIHA APC
ADAMAWA PHILIP A GUTUWA  GUYUK/SHELLENG APC
ADAMAWA SADIQ IBRAHIM FUFORE/SONG APC
ADAMAWA KWAMOTI BITRUS LAORI NUMAN/DEMSA/LAMURDE SDP
ADAMAWA BELWA ABDULRAZAK SAÁD JADA/GANYE/TOUNGO/MAYO APC
AKWA IBOM EMMANUEL EKON ABAK/ETIM EKPO/IKA PDP
AKWA IBOM FRANCIS CHARLES UDUYORK IKOT ABASI/MKPAT ENIN EASTERN OBOLO PDP
AKWA IBOM EMMANUEL S AKPAN IKOT EKPENEESSIEN UDIM/OBOT AKARA PDP
AKWA IBOM EMMANUEL ISAAC UKOETE UKANAFUN/ORUK ANAM PDP
ANAMBRA ORUMBA NORTH/SOUTH
ANAMBRA OBINNA-CHIDOKA IDEMILI NORTH/SOUTH PDP
ANAMBRA ANAYO NNEBE AWKA NORTH/SOUTH PDP
ANAMBRA CHUKWUKA ONYEMA WILFRED OGBARU PDP
ANAMBRA IDU EMEKA GODWIN OBIAJULU ONITSHA NORTH/SOUTH PDP
ANAMBRA ONYENWIFE GABRIEL OYI/AYAMELUM APGA
BAUCHI HASSAN MOHAMMED ITAS/GADAU/JAMMARE ISA APC
BAUCHI AHMED YERIMA MISAU/DABAM APC
BAUCHI ALIYU MUSA BAUCHI SHEHU APC
BAUCHI ALHAJI ADAMU SHIRA/GIADE GURAI APC
BAUCHI SALISU ZAKARI NINGI NINGI/WARJI APC
BAUCHI LAWAL YAHAYA GUMAU TORO APC
BAUCHI RT HALIRU DAUDA JIKA DARAZO/GANJUWA APC
BAUCHI TATA OMAR ZAKI APC
BAUCHI MOHAMMED GARBA GOLOLO GAMAWA APC
BAUCHI SAINT KAIOR EDNA DASS/TAFAWA BALEWA/BAGORO APC
BAUCHI MUHAMMAD SANI ABDU ALKALERI/KIRFI APC
BAUCHI IBRAHIM MOHAMMED BABA KATAGUM APC
BAYELSA DANIEL HENRY OFONGO SOUTHERN IJAW PDP
BAYELSA SODAGUNO A FESTUS OMONI OGBIA PDP
BAYELSA FOINGHA JEPHTER NEMBE/BRASS PDP
BAYELSA AGBEDI FREDRICK Y. SAGBAMA/EKEREMOR PDP
BAYELSA DIRI DOUYE KOLOKUNA OPOKUMA/YENAGOA PDP
BENUE BENJAMIN IOREMBER WAYO KWANDE/USHONGO APC
BENUE UDENDE, EMMANUEL MEMGA K/ALA/UKUM LOGO PDP
BENUE JOHN DYEGH GBOKO/TARKA APC
BENUE BURUKU APC
BENUE MARK TERSEER GBILLAH GWER EAST/GWER WEST APC
BENUE ADAJI AWULU EZEKIEL OTUKPO/OHIMINI PDP
BENUE ADAMU OCHEKPO ENTONU APA/AGATU PDP
BENUE CHRISTIAN ADABAH ABAH ADO/OKPOKWU OGBADIBO PDP
BENUE SAMSON OKWU OJU/OBI PDP
BENUE HERMAN IORWASE C. VANDEKYA/KONSHISHA HEMBE APC
BENUE DICKSON DOMINIC T. MAKURDI/GUMA APC
BORNO AYUBA MOHAMMED BELLO JERE APC
BORNO MUKTAR BETARA ALIYU BIU/ KWAYA-KAWASHANI/ BAYO, SHANI, APC
BORNO MAHMUD LAWAN MAINA KONDUGA/DIKWA/MAFIA APC
BORNO MOHAMMED A SANDA KAGA, GUBIO, MAGUMERI APC
BORNO MOHAMMED TAHIR MONGUNO MARTE/MONGUNO/NGANZAI APC
BORNO ABDULKADIRI RAHIS MAIDUGURI (METROPOLITAN) APC
BORNO MOHAMMED NUR SHERIFF BAMA/NGALA/BALA-BALGE APC
BORNO ASABE VILITA BASHIR GWOZA/DAMBOA/CHIBOK APC
BORNO MALLAM BUKAR GANA KUKAWA/ABADAM/MOBBAR/GUZAMALA APC
BORNO JIBRIN SATUMARI ASKIRA UBA/HAWUL APC
CROSS RIVER ESSIEN EKPEYONG AYI CALABAR SOUTH/ AKPABUYO/BAKASSI PDP
CROSS RIVER BASSEY EKO EWAH ABI/YAKURR PDP
CROSS RIVER MICHAEL IROM ETABA OBUBRA/ETUNG PDP
CROSS RIVER CHRIS AGIBE NGORO BOKI/IKOM PDP
CROSS RIVER OCHIGLEGOR IDAGBO BEKWARRA/OBUDU/OBANLIKU PDP
CROSS RIVER DANIE ASUQUO EFFIONG AKAMKPA/BIASE PDP
CROSS RIVER JARIGBE AGOM JARIGBE YALA/OGOJA PDP
CROSS RIVER EDIM ETTA MBORA CALABAR MUNICPAL /ODUKPANI PDP
DELTA EAST OSSAI NICHOLAS OSSAI M NDOKWA WEST/UKWUANI/NDOKWA PDP
DELTA VICTOR ONYEMACHI NWOKOLO M IKA NORTH EAST/IKA SOUTH PDP
DELTA ETHIOPE EAST/ WEST PDP
DELTA EVELYN OMAVOWAN OBORO UVWIE/OKPE/SAPELE PDP
DELTA NICHOLAS MUTU EBOMO BOMADI/PATANI PDP
DELTA JULIUS G. PONDI BURUTU PDP
DELTA LEONARD O OGOR ISOKO NORTH/SOUTH PDP
DELTA DANIEL REYENIEJU O WARRI NORTH/WARRI SOUTH WEST PDP
DELTA ONYEAMAECHI JOAN MRAKPOR ANIOCHANORTH/SOUTH/OSHIMILI NORTH/SOUTH PDP
DELTA AHWINAHWI SOLOMON UGHELLI NORTH/SOUTH, UDU LGA PDP
EBONYI NWAZUNKU CHUKWUMA EBONYI/OHAUKWU PDP
EBONYI OKORIE LINUS ABAA OHAOZARA ONICHA-IVO PDP
EBONYI ANAYO EDWIN EZZA NORTH ISHIELU PDP
EBONYI SYLVESTER OGBAGA IZZI/ABAKALIKI PDP
EBONYI IGARIWEY IDUMA ENWO AFIKPO NORTH/SOUTH APGA
EBONYI OGBEE LAZARUS N. EZZA SOUTH/IKWO PDP
EDO IRIASE ISUMAFE O PALLY OWAN WEST APC
EDO JOHNSON E. AGBONAYINMAN EGOR/IKPOBA O PDP
EDO JOSEPH E EDIONWELE ESAN CENTRAL PDP
EDO OMOSEDE IGBINEDION GABRIELLA OVIA NORTH EAST/OVIA SOUTH WEST PDP
EDO OGUN SARGIUS OSEASOCHIE ESAN NORTH EAST/ESAN SOUTH EAST APC
EDO PHILIP SHAIBU ETSAKOEAST/WEST/CENTRAL APC
EDO PETER OHIOZOJEH AKPATASON AKOKO EDO APC
EDO OREDO
EDO PATRICK AISOWIEREN ORIOWO/UHUMWONDE APC
EKITI AYODELE OLADIMEJI ADO EKITI/IREPODUN/IFELODUN PDP
EKITI SEGUN ADEKOLA ALEXANDER EKITI SW/IKERE/ ORUN/ISE PDP
EKITI AWODUMILA AKINYELE JULIUS EMURE/GBONYIN/EKITI EAST PDP
EKITI AINA THADEUS IDO/OSI/MOBA/ILEJEMEJE PDP
EKITI OLAMIDE JOHNSON IJERO/EKITI WEST/EFON ONI PDP
EKITI KEHINDE AGBOOLA EMMANUEL IKOLE/OYE/NORTH PDP
ENUGU CHIME OJI AGU ENUGU NORTH/SOUTH PDP
ENUGU CHUKWUEMEKA UJAM NKANU EAST/WEST PDP
ENUGU AGBO DENNIS NNAMDI UDENU IGBOEZE NORTH PDP
ENUGU IKECHUKWU UGWUEGEDE NSUKKA/IGBOEZE SOUTH PDP
ENUGU STELLA UCHENA OBIAGELI NGWU UZO-UWANI/ IGBO ETITI PDP
ENUGU TOBY OKECHUKWU OJI RIVER/ANINRI, AWGU PDP
ENUGU AMADI OGUERINWA DENIS UDI/EZEAGU PDP
ENUGU KINGSLEY SUNNY EBANYI ENUGU EAST/ISI – UZO PDP
GOMBE UMARU KAWAWA AKKO BARAMBU APC
GOMBE BINTA BELLO KALTUNGO/SHONGOM PDP
GOMBE ALI ISA JC BALANGA/BILLIRI PDP
GOMBE AISHATU JIBRIL DUKKU DUKKU/NAFADA APC
GOMBE AHMED MAILANTARKI GOMBE/KWAMI/ FUNAKAYE KHAMISU APC
GOMBE YUNUSA AHMAD ABUBAKAR YAMALTU/ DEBA APC
IMO ONWUBUARIA KINSLEY OBINNA ISIALAMBANO/OKIGWE/ONUIMO PDP
IMO CHIKE JOHN OKAFOR EHIME-MBANO/ IHITTE UBOMA/OBOWO APC
IMO RAPHAEL UZOCHI IGBOKWE AHIAZU/MBAISE/EZINIHITTE PDP
IMO EZENWA ONYEWUCHI OWERRI MUNICIPAL/OWERRI N/OWERRI WEST PDP
IMO ORLU/ORU EAST/ORSU Text 4
IMO CHUKWUDI VICTOR JONES ONYERERI NKWERRE/ ISU/NJABA,NWANGELE PDP
IMO GOODLUCK OPIA NANAH OHAJI/EGBEMA ORU, WEST OGUTA PDP
IMO NWAWUBA HENRY UGOCHUKWU MBAITOLI IKEDURU PDP
IMO CHUKWUKERE AUSTINE IKECHUKWU O. IDEATO/NORTH/ IDEATO/SOUTH APC
IMO BEDE EKE UCHENNA ABOH MBAISE/NGOR OKPALA PDP
JIGAWA BIRNIWA-KIRI KASMA, GURI
JIGAWA KAUGAMA/MALLAM MADORI
JIGAWA GUMEL/MAIGARTARI/SULETNKAR/GAGARAWA
JIGAWA GARKI/BABURA
JIGAWA HADEJA/KAFIN HAUSA/AUYO
JIGAWA AZAURE
JIGAWA TAURA/RINGIM
JIGAWA MIGA/JAHUN
JIGAWA DUTSE/KIYAWA
JIGAWA GWARAM
JIGAWA BUJI/BIRNIN KUDU
KADUNA SHEHU NICHOLAS GARBA SANGA/JEMA’A PDP
KADUNA JAGABA ADAMS JAGABA KACHIA/KAGARKO APC
KADUNA ABBAS TAJUDEEN ZARIA APC
KADUNA MUHAMMED ABUBAKAR IGABI APC
KADUNA SUNDAY MARSHAL KATUNG JABA/ZAGON KATAF PDP
KADUNA SAMAILA SULEIMAN KADUNA NORTH APC
KADUNA GARBA DATTI MUHAMMAD SABON GARI APC
KADUNA UMAR YAKUBU BARDE CHUKUN/KAJURU PDP
KADUNA AHMED CHANCHANGI KADUNA SOUTH RUFAI APC
KADUNA MUHAMMAD MUSA SOBA SOBA APC
KADUNA HASSAN ADAMU SHEKARAU BIRNIN GWARI/GIWA APC
KADUNA YUSUF BALA IKARA/KUBAU APC
KADUNA MOHAMMED USMAN MAKARFI/KUDAN APC
KADUNA BARR SIMON Y ARABO KAURU APC
KADUNA ARC GIDEON LUCAS GWANI KAURA PDP
KADUNA LAWAL MUHD RABIU LERE APC
KANO TIJJANI ABDULKADIR JOBE DAWAKIN/TOFA/TOFA/RIMIN GADO APC
KANO MUNIR BABBA DANAGUNDI KUMBOTSO APC
KANO NASIRU GARO SULE GWARZO/KABO APC
KANO ABUBAKAR NUHU MUNICIPAL DANBURAM APC
KANO AHMED GARBA BICHI BICHI APC
KANO BADAMASI AYUBA DAMBATTA/MAKODA APC
KANO NASSIRU ALI AHMED NASARAWA APC
KANO ALIYU SANI MADAKI DALA APC
KANO GARBA IBRAHIM MOHAMMED GWALE APC
KANO MUKTAR MOHAMMED CHIROMAWA KURA/GARVIN/MALLAM/MADOBI APC
KANO NASIRU BABALLE ILA TARAUNI APC
KANO AMINU SULEIMAN FAGGE APC
KANO ABDULMUMIN JIBRIN KIRU/BEBEJI APC
KANO GARBA UMAR DURBUNDE TAKAI/SUMAILA APC
KANO SHEHU USMAN ALIYU ROGO/KARAYE APC
KANO SANI MOHD ALIYU RANO RANO/BUNKURE/KIBIYA APC
KANO SULAIMAN ALIYU ROMO BAGWAI/SHANONO APC
KANO BASHIR BABALLE MINJIBIR/UNGOGO APC
KANO SANI UMAR BALA KUNCHI/TSANYAWA APC
KANO MUSTAPHA BALA DAWAKI DAWAKIN KUDU/WARAWA APC
KANO ABDULLAHI MAHMUD GAYA AJINGI/GAYA/ALBASU APC
KANO MUSA ADO GEZAWA/GABASAWA APC
KANO ALHASSAN ADO GARBA DOGUWA/TUDUNWADA APC
KANO MUHAMMAD ALI WUDIL WUDIL/GARKO APC
KATSINA BABANGIDA IBRAHIM MALUMFASHI/KAFUR APC
KATSINA AHMED DAYYABU SAFANA SAFANA/DANMUSA/ BATSARI APC
KATSINA SANI BELLO MASHI MASHI/DUTSI APC
KATSINA IBRAHIM DANMAZARI MURTALA MUSAWA/MATAZU APC
KATSINA MUNTARI DANDUTSE DANDUME/FUNTUA APC
KATSINA AMIRUDDIN TUKUR BAKORI/DANJA APC
KATSINA DANLAMI MOHAMMED KURFI DUTSINMA/KURFI APC
KATSINA AMINU ASHIRU MANI MANI/BINDAWA APC
KATSINA AHMAD USMAN BABBA KAITA KANKIA/KUSADA/INGAWA APC
KATSINA NASIRU SANI ZANGON DAURA ZANGO/BAURE APC
KATSINA MURTALA ISAH KANKARA/PASKARI/SABUWA APC
KATSINA SHEIK UMAR ABUBAKAR KATSINA CENTRAL APC
KATSINA SANI SAIDU FAGO DAURA/MAIADUA/SANDAMU APC
KATSINA KABIR SHAAIBU BATAGARAWA/RIMI/CHARANCHI APC
KATSINA SULEIMAN SALISU SALISCO JIBIA/KAITA APC
KEBBI ALH ALIYU DANLADI ZURU/FAKAI, DANKO/SAKABA/WASAGU APC
KEBBI  MUHAMMED D DANTANI YAURI/NGASKI /SHANGA APC
KEBBI ABDULLAHI UMAR FARUK KALGO/BUNZABIRNIN KEBBI APC
KEBBI MUNIR UTHMAN MOHAMMED ARGUNGU/AUGIE APC
KEBBI MAIYAMA SALISU GARBA KOKO KOKO/BESSE APC
KEBBI HUSSEINI SULEIMAN KANGIWA AREWA/DANDI APC
KEBBI MUHAMMED UMAR JEGA ALIERO/GWANDU/JEGA APC
KEBBI ABDULLAHI HASSAN SURU BAGUDU/SURU APC
KOGI UMAR BUBA JIBRIL LOKOJA/KOGI APC
KOGI LAWAL MUHAMMADU IISU AJAOKUTA APC
KOGI KARIMI SUNDAY STEVE YAGBA EAST/WEST/MOPAMURO PDP
KOGI AJANAH MUHAMMED KABIR ADAVI/OKEHI APC
KOGI EMANUAL M EGWU IDAH/IGALAMELA/IBAJIOFU/ODOLU APC
KOGI RT ABDULLAHI BELLO OKENE/OGORI MANGOGO APC
KOGI  YUSUF AYO TAJUDEEN KABBA/BUNU/IJUMU PDP
KOGI ALH HASSAN ATAYOMA OMALE ANKPA/OMALA/OLAMABORO APC
KOGI DEKINA/BASSA
KWARA RAZAQ OLATUNDE ATUNWA ILORIN WEST/ASA APC
KWARA PRINCESS OLUFUNKE ADEDOYIN EKITI/IREPODUN/ISIN/OKE-ERO APC
KWARA ALIYU BAHAGO AHMAN PATEGI PATIGI/EDU/MORO APC
KWARA OLAYONU OLARINOYE TOPE IFELODUN/OFFA/OYUN APC
KWARA MOHAMMED ZAKARI BARUTEN/KAIAMA APC
KWARA ABUBAKAR AMUDA-KANNIKE GARBA ILORIN SOUTH/ EAST APC
LAGOS DIYA OYEWOLE BABAFEMI SHOMOLU APC
LAGOS OLUFEMI BANDELE ADEBANJO ALIMOSHO APC
LAGOS AYODEJI ADEBAYO JOSEPH APAPA APC
LAGOS ABAYOMI DAUDA KAKO ARE MUSHIN I ACCORD
LAGOS BOLAJI YUSUF AYINLA MUSHIN II APC
LAGOS AKINLOYE BABAJIDE HAZEEZ ETI-OSA APC
LAGOS BAMGBOSE JOSEPH H BADAGRY APC
LAGOS (OTUNBA) A A ABDULKABIR IBEJU-LEKKI APC
LAGOS  OGHENE EMMA EGOH AMUWO-ODOFIN PDP
LAGOS ENITAN DOLAPO BAU LAGOS ISLAND I APC
LAGOS JIMOH ABDULRAHEEM OLAJIDE LAGOS MAINLAND APC
LAGOS OLUFEMI GBAJABIAMILA SURULERE I APC
LAGOS OLATUNJI SOYINKA SURULERE II PDP
LAGOS BALOGUN YAKUB ABIODUN LAGOS ISLAND II APC
LAGOS SHADIMU MUTIU A OSHODI/ISOLO I PDP
LAGOS NWULU TONY CHINEDU OSHODI/ISOLO II PDP
LAGOS BARR (MRS) RITA ORJI AJEROMI/IFELODUN I PDP
LAGOS JAMES ABIODUN FALEKE IKEJA APC
LAGOS BABAJINMI ADEGOKE BENSON IKORODU APC
LAGOS ELIJAH OLUWATAYO ADEWALE IFAKO-IJAIYE APC
LAGOS ADARANIJO TAOFEEK ABIODUN AGEGE APC
LAGOS AGUNSOYE OLUWAROTIMI OJO KOSOFE APC
LAGOS OBASA TAJUDEEN OJO PDP
LAGOS TASIR OLAWALE RAJI EPE APC
NASARAWA LAFIA/OBI
NASARAWA MUSA BABA ONWANA NASSAWARA/TOTO APC
NASARAWA EMMANUEL DAVID OMBUGADU AKWANGA//WAMBAI/NASARAWA EGGON PDP
NASARAWA GAZA JONATHAN GBEFWI KEFFI/KARU/KOKONA PDP
NASARAWA MOHAMMED OGOSHI ONAWO AWE/DOMA/KEANA PDP
NIGER UMAR MUHAMMED ROFIA AGWARA/BORGU APC
NIGER ABUBAKAR CHIKA ADAMU SHIRORO/RAFI/MUNYA APC
NIGER MOHAMMED ABDULKADIR MAHMUD AGAIE/LAPAI APC
NIGER SALIHU ADAMU SHADAFI PAIKO/BOSSO APC
NIGER MUHAMMADU BALA FARUQ GBAKO/BIDA/KATCHA APC
NIGER GARBA ABDULLAHI IIS WUSHISHI/MASHE/GUKGORA/MARIGA APC
NIGER MOHAMMED UMARU BAGO CHANCHAGA APC
NIGER SHEHU SALEH RIJAU/MAGAMA APC
NIGER AHMED ABU MOKWA/LAVUN/EDATI APC
NIGER ABUBAKAR LADO ABDULLAHI SULEJA/TAFA/GURARA APC
OGUN ODEDA/OWODE/ABK NORTH
OGUN SAMUEL OLUSEGUN WILLIAMS ABEOKUTA SOUTH APC
OGUN JIMOH OLUSOLA OJUGBELE ADO-ODO/OTA APC
OGUN KAYODE OLADELE EGBADO N/IMEKO-AFON APC
OGUN ADEKUNLE ABDULKABIR AKINLADE EGBADO SOUTH/IPOKIA APC
OGUN ISIAKA AYOKUNLE IBRAHIM IFO/EWEKORO APC
OGUN ADEKOYA ADESEGUN A. IJEBU EAST/NORTH OGUN WATERSIDE PDP
OGUN ODENEYE KEHINDE OLUSEGUN IJEBU ODE/ODOGBOLU/ IJEBU NORTH EAST APC
OGUN ADEBUTU O OLADIPUPO IKENNE/SHAGAMU/REMO NORTH PDP
ONDO OLABODE O AYORINDE OWO/OSE APC
ONDO OLOWOOKERE AJISAFE AKURE NORTH/SOUTH APC
ONDO BADERINWA BAMIDELE SAMSON IDANRE/IFEDORE APC
ONDO AKINLAJA JOSEPH IRANOLA ONDO WEST/ONDOEAST PDP
ONDO AKINFOLARIN MAYOWA SAMUEL ILEOLUJI – OKEIGBO /ODIGBO PDP
ONDO MICHAEL ADENIYI OMOGBEHIN OKITIPUPA IRELE APC
ONDO AKINJO KOLADE VICTOR ILAJE/ESEODO PDP
ONDO OLEMIJA STEPHEN FRIDAY AKOKO/NORTH EAST APC
ONDO BABTUNDE GABRIEL KOLAWOLE AKOKO SOUTH WEST/AKOKO SOUTH EAST APC
OSUN YUSSUFF SULAIMON LASUN IREPODUN/OLORUNDA/OSOGBO/OROLU APC
OSUN ADEYINKA AJAYI OSUN ODO-OTIN/IFELODUN/BORIPE APC
OSUN OLUFEMI FAKEYE BOLUWADURO/IFEDAYO/ILA APC
OSUN AYO HULAYAT OMIDIRAN AYEDAADE/IREWOLE/ISOKAN APC
OSUN MOYEED OLUJINMI A ALABI EDE NORTH/ EDE SOUTH/EJIGBO APC
OSUN AKINTAYO GAFARU AMERE AYEDIRE/IWO/OLA-OLUWA APC
OSUN ISRAEL FAMUREWA ATAKUNMOSA EAST/WEST/ILESHA E/W APC
OSUN BUSAYO OLUWOLE OKE OBOKUN/ORIADE PDP
OSUN ALBERT ABIODUN ADEOGUN IFE CENTRAL/ IFE EAST/ IFE NORTH PDP
OYO ABIODUN DADA AWOLEYE IBADAN NORTH APC
OYO OGUNWUYI SEGUN OGBOMOSHO NORTH/OGBOMOSO SOUTH /ORIRE LP
OYO OLASUPO ABIODUN ADEOLA ISEYIN/ITESIWAJU/KAJOLA/IWAJOWA APC
OYO OGO-OLUWA/SURULERE
OYO  SAMSON OLUSUNBO OLUGBENI OLUYOLE APC
OYO AKINTOLA TAIWO MICHAEL EGBEDA/ONA-ARA APC
OYO OLATOYE TEMITOPE SUGAR AKINYELE/LAGELU APC
OYO  NORTH AYOADE OLUGBENGA OYO IBARAPA CENTRAL/IBARAPA APC
OYO ADEPOJU ADEYEMI SUNDAY IBARAPA EAST/IDO APC
OYO SAHEED AKINADE FIJABI IBADAN NORTH WEST/SOUTH WEST APC
OYO ADEDAPO LAM-ADESINA IBADAN NORTH EAST/IBADAN SOUTH EAST APC
OYO PRINCE AKEEM ADENIYI ADEYEMI AFIJIO/ATIBA/OYO EAST/ OYOWEST APC
OYO OLADELE OLATUNBOSUN GEORGE IREPO/ORELOPE/OLORUNSOGO APC
PLATEAU GOLU TIMOTHY S PANKSHIN/KANAM/ KANKE PDP
PLATEAU JOHNBULL T. SHEKARAU SHENDAM/MIKANG/QUA’AN-PAN PDP
PLATEAU SULEIMAN YAHAYA KWANDE JOS NORTH/BASSA APC
PLATEAU GYANG ISTIFANUS DUNG B/LADI/RIYOM PDP
PLATEAU PWAJOK EDWARD GYANG JOS SOUTH/JOS EAST PDP
PLATEAU ENGR SOLOMON B MAREN MANGU/BOKKOS PDP
PLATEAU AHMED IIS WASE APC
PLATEAU BENI BUTMAKLAR LANGTANG NORTH/LANGTANG SOUTH PDP
RIVERS BETTY APIAFI ABUA/ODUAL/AHOADA EAST PDP
RIVERS UCHE NNAM OBI AHOADA WEST/EGBEMA/INDONI PDP
RIVERS TAI/ELEME/OYIGBO
RIVERS KINGSLEY O CHINDA OBIO/AKPOR PDP
RIVERS AWAJI INOMBEK ABIANTE ANDONI/OPOBO/NKORO PDP
RIVERS RANDOLPH ORUENE BROWN BONNY/DEGEMA PDP
RIVERS BOMA GODHEAD AKUKU-TORU/ASARI-TORU PDP
RIVERS KENNETH ANAYO CHIKERE PORT HARCOURT 1 PDP
RIVERS BLESSING NSIEGBE PORT HARCOURT II PDP
RIVERS DUMNA MENE RANSON DEEKOR KHANA/GOKANA PDP
RIVERS EMEKENGWA BONIFACE, SUNDAY IKWERRE/UMOHUA PDP
RIVERS CHIEF JEROME AMADI EKE ETCHE/OMUMA PDP
RIVERS GOGO BRIGHT TAMUNO OKRIKA/OGU-BOLO PDP
SOKOTO ISAH SALIHU BASHIR TANGAZA GUDU APC
SOKOTO ABDULLAHI M WAMAKKO KWARE-WAMMAKO APC
SOKOTO ALIYU SHEHU A A D/SHUNI/BODINGA/TURETA APC
SOKOTO SAADU M NABUNKARI BINJI-SILAME APC
SOKOTO ABDUSSAMAD DASUKI TAMBUWAL-KEBBE APC
SOKOTO ABDULLAHI BALARABE SALAME ILELLA-GWADABAWA APC
SOKOTO KABIRU MARAFA ACHIDA WURNO-RABBAH APC
SOKOTO HASSAN BALA ABUBAKAR III SOKOTO NORTH/SOUTH APC
SOKOTO AMINU SHEHU SHAGARI YABO/SHAGARI APC
SOKOTO MUSA S/ADAR KAFFE GADA/GORONYO APC
SOKOTO AMINU SANI ISA ISA/SABON BIRNI APC
TARABA RIMA M SHAWULU KWEWUM TAKUMA/DONGA USSA PDP
TARABA SHIDDI USMAN DANJUMA WUKARI/IBI APGA
TARABA AMINU IBRAHIM MALLE JALINGO/ YORRO/ ZING APC
TARABA BAIDO DANLADI TIJOS ARDOKOLA/ LAU K/LAMIDO PDP
TARABA GARBA HAMMAN-JULDE CHEDE BALI/GASSOL APC
TARABA DANASABE CHARLES HOSEA GASHAKA KURMI SARDAUNA PDP
YOBE SIDI YAKUBU MACHINA/ NGURU/ KASARUWA/YUSUFARI APC
YOBE KHADIJA BUKAR A IBRAHIM GULANI/GUJBADAMATURU/TARMUWA APC
YOBE ZAKARIYAÚ M GALADIMA BADE/JAKUSKU APC
YOBE ALH SABO GARBA NANGERE/POTISKUM PDP
YOBE GONI BUKAR LAWAN BURSARI/GEIDAM/YUNUSARI APC
YOBE ISMAIL AHMED GADAKA FIKA/FUNE APC
ZAMFARA LAWALI HASSAN ANKA ANKA/TALATA/MAFARA APC
ZAMFARA ABDULMALIK ZUBAIRU BUNGUDU MARU/BUNGUDU APC
ZAMFARA AMINU SANI JAJI KAURA-NAMODA/BIRNIN MAGAJI APC
ZAMFARA ISAH IBRAHIM TSAFE/GUSAU APC
ZAMFARA ABUBAKAR HUSAINI MORIKI SHINKAFI/ZURMI APC
ZAMFARA MUÁZU LAWAL GUMMI/BUKKUYUM APC
ZAMFARA YAHAYA CHADO GORA MARADUN/BAKURA APC
FCT ZAKARI ANGULU KUJE/ABAJI/GWAGWALADA/KWALI APC
FCT JISALO B ZAPHANIA AMAC/BWARI PDP

2 Comments

  1. famos
    famos May 15, 12:50

    Let’s keep our fingers crossed and see how the academic qualifications of these parliamentarians will affect (positively, I hope) our law making process.

    Reply to this comment
  2. Ibrahim
    Ibrahim May 15, 17:15

    to God be the glory

    Reply to this comment

Write a Comment