Tuesday, August 16, 2022
MARKET UPDATE
Advertisement

TheCable

CWG Day 9: High jump, 200m finals… guide to Team Nigeria’s events

CWG Day 9: High jump, 200m finals… guide to Team Nigeria’s events
August 06
08:43 2022

On Day 8, Team Nigeria won three medals to increase its tally to 16 at the 2022 Commonwealth Games (CWG) in Birmingham.

Wrestling provided all three medals from the day as Odunayo Adekuoroye defeated India’s Malik Anshu to clinch gold in the women’s 57kg freestyle category. Blessing Oborududu also claimed the gold medal in the 68kg category. 

Esther Kolawole secured the bronze medal after a 10-0 victory by technical superiority over Abbie Fountain of Scotland in the women’s freestyle 62kg wrestling.

Nigeria has now won 7 gold, 3 silver, and 6 bronze medals.

Advertisement

The Nigerian contingent will be hoping to increase the haul further on Day 9 with a handful of finals in the offing.

Favour Ofili and Udodi Onwuzurike will participate in both women’s and men’s 200 meters finals respectively in the evening while Temitope Simbiat Adeshina begins the day with the final of the women’s high jump.

Ezekiel Nathaniel will be hoping to spring up surprises in the men’s 400 meters hurdles while Aruna Quadri begins his singles campaign in the morning.

Advertisement

There will also be a handful of bronze medal matches in para table tennis.

BELOW IS THE FULL SCHEDULE FOR TEAM NIGERIA FOR DAY 9

MORNING SESSION

Table Tennis

Advertisement

Women’s  doubles – round of 16

Edem Offiong / Bello Fatima (Nigeria) vs Edwards LaiLaa/ Kalam Musfiquh (South Africa)

Time: 9:30 am

Men’s singles – quarter-final

Advertisement

Aruna Quadri (Nigeria) vs Paul Drinkhall (England)

Time: 10:10 am

Advertisement

Athletics

Women’s high jump – final

Advertisement

Temitope Simbiat Adeshina

Time: 10:17 am

Para Athletics

Women’s F55-57 shot put – final

Ugochi Constance Alam and Eucharia Njideka Iyiazi

AFTERNOON SESSION

Athletics

Men and women 4x100m relays — heat

Nigeria

Time: 12 pm

Boxing

Women’s lightweight – semi-final

Cynthia Ogunsemilore (Nigeria) vs Amy Sara Broadhurst (England)

Category: Over 57-60kg

Time: 3:45 pm

EVENING SESSION

Para Table Tennis

Women’s singles classes 6-10 – bronze medal

Faith Obazuaye Gloria (Nigeria) vs Felicity Pickard (England)

Time: 4:45 pm

Men’s singles classes 3 – 5 — bronze medal match

Isau Ogunkunle (Nigeria) vs Raj Aravindan Alagar (India)

Time: 6:10 pm

Men’s singles classes 3 – 5 — semi-final

Nasiru Sule (Nigeria) vs Jack Hunter-Spivey (England)

Time: 7 pm

Women’s singles classes 3 – 5  — Bronze medal match

Ifechukwude Ikpeoyi (Nigeria) vs Bhavina Manubhai Patel (India)

Time: 8:30 pm

Boxing

Women’s Featherweight – semi-final

Elizabeth Oshoba (Nigeria) vs Tina Rahimi (Australia)

Category: Over 54-57kg

Time: 7:45 pm

Women’s middleweight – semi-final

Jacinta Umunnakwe (Nigeria) vs Rady Adosinda Gramane (Mozambique)

Category: Over 70-75kg

Time: 8:30 pm

Women’s super heavyweight – semi-final

Ifeanyi Onyekwere (Nigeria) vs Sagar Sagar (India)

Category: 92kg

Time: 9 pm

Athletics

Women’s hammer throw – final

Olatoye Oyesade

Time: 7 pm

Men’s 400m hurdles – final

Ezekiel Nathaniel

Time: 7 pm

Men and women 200m – final

Udodi Onwuzurike and Favour Ofili

Time: 9:30 pm

Wrestling

Mercy Adekuoroye, Ogboona John, Hannah Rueben, Ebikewenimo Wilson

Time: To be announced

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment